۵ نکته مهم برای اینکه در نوشتن پر انگیزه باشید….

انگیزه نوشتن

برای اینکه در نوشتن پرانگیزه باشید نکته های زیادی وجود دارد که با در نظر گرفتن آنها می‌توانید نوشتن را بعنوان تفریح و لذتی وصف نشدنی برای خودتان نهادینه کنید. این ۵ راهکار از اساسی‌ترین نکاتی است که نوشتن را برای شما خوشایند می‌نماید.

مقدمه:

گاهی ایده های زیادی در سر دارید و دلتان می‌خواهد همه جا جار بزنید و به همه نشان بدهید و تنها راه آن نوشتن و در معرض دید قرار دادن برای دیگران است.

به محض اینکه به سمت لب تاب یا کامپیوتر خود می‌روید و تصمیم می‌گیرید شروع به نوشتن کنید، وسوسه های بیشماری سراغ شما می‌آید. انگار شبکه‌های اجتماعی با رنگ و لعاب های زیادش شما را صدا می‌زند. محیط پیرامون شما با صداهای مختلف یا حتی وسوسه های خوردن شما را از کار اصلیتان باز میدارد.

شاید هم چند خط بنویسید اما کنترلی که دست وسوسه‌های ذهنی تان است افسار را در دست گرفته و با خود می‌برد. بعضی مواقع هم خسته می‌شوید. کارهای زیادی در طول روز انجام داده‌اید و دیگر وقت و یا طاقتی برای نوشتن برایتان نمانده است.

 

در این گونه موارد چه کسی می‌تواند شما را سرزنش کنه که چرا نمی‌نویسید؟

 افراد زیادی هستند که شرایط شما را دارند. ولی انگیزه کافی برای نوشتن دارند و می‌بینید که وبلاگ و سایت‌شان را با مقاله‌های جدیدشان بروز میکنند یا حتی کتابشان را تمام می‌کنند. آنها هم همان ۲۴ ساعت وقت را که شما دارید در اختیار دارند. آیا شما در ذهن خود متعجب نمی شوید یا خود را سرزنش نمی‌کنید که چرا من نمی‌توانم این کارها را انجام دهم؟

ولی این نکته قابل تأمل است که اکثر نویسندگان هم خسته می‌شوند، بی‌انگیزه می‌شوند، برنامه‌های کاری شلوغی دارند اما هیچ کدام از اینها باعث نمی‌شود که ننویسند و به جنگ بی انگیزه‌گی نروند.

همیشه در روزمرگی یک نویسنده لحظاتی وجود خواهد داشت که احساس ناامیدی کند و حتی دیدن حرکت سبزه‌ای که از وزش باد تکان می‌خورد برایش جالب‌تر از نوشتن باشد.

پس چه رازی در کار نویسندگان اینچنین فعال وجود دارد که اینگونه ادامه می‌دهند و محصول نوشتنشان را در معرض دید دیگران قرار می‌دهند؟

باید یاد بگیرید که چگونه انگیزه را در خودتان بالا نگه دارید و خبر خوب برای شما این است که این کار بسیار ساده‌تر از چیزی است که فکر می‌کنید.

این ۵ راهکاری که برای شما می‌گویم به شما کمک میکند که خیلی سریع انگیزه نوشتن را به صد برسانید.

وقتی در حال درست کردن غذایی هستید و می‌دانید که ادویه لازم را برای آن غذا ندارید، نمی‌نشینید که کسی برایتان ادویه لازم را بیاورد یا اینکه امیدوار باشید غذایتان بدون آن ادویه خوشمزه شود.

البته که اینگونه نمی‌شود چون شما نمی‌توانید ساعت‌های زیادی را منتظر بمانید که شاید غذایتان خودبخود خوشمزه شود.

شما سریع به مغازه می‌روید و آن ادویه ای که لازم دارید را خریداری می‌کنید.

پس شما راه حل اینکه غذایتان خوشمزه شود را پیدا می‌کنید و کار مناسب را انجام می‌دهید. در خصوص نوشتن هم به همین صورت باید عمل کنید.

 

وقتی که احساس می‌کنید که دلتان نمی خواهد بنویسید، تنها کاری که لازم است انجام دهید این است که روش مناسبی را پیدا کنید که این حس را در شما از بین ببرد و به زبان ساده‌تر  اینکه راه حل مسأله را پیدا کنید.

شاید نیاز به چند لحظه استراحت دارید یا اینکه مثل ای کیو سان با زدن چند ضربه به سر راه حل را پیدا کنید. خب اگر با این مقدمه آماده شدید همراه من شوید تا ۵ ترفندی که درجه‌ی انگیزه تان را به صد می رساند و کمک می‌کند که نوشتن را به بهترین شکل ممکن ادامه دهید را برایتان بازگو می‌کنم.

 

بدون برنامه ریزی نمی توانی درست بنویسی

نکته ی اول:

چرا باید خود را بشناسید؟ بارها برای نویسندگان پیش آمده است که در حین نوشتن احساس گم شده‌گی و بی‌تحرکی کرده‌اند. هیچ تغییر اساسی در روند کار و برنامه‌هایشان اتفاق نمی‌افتد. کلافه و سردرگم می‌شوند و ناامیدی سراغشان می‌آید.

داشتن یک استراتژی منظم برای نوشتن کافی نیست. شرکت کردن در دوره‌های مختلف آموزشی، یادگیری راه‌حل های متفاوت نوشتن، شاید در یک مقطعی که آن دوره‌ها را می‌گذرانید برایتان مفید باشد ولی باز هم بی‌انگیزه‌گی به سراغتان می‌آید و ممکن است روزهای بدی را سپری کنید.

در این لحظه‌ها آنچه که به شما کمک می‌کند و انگیزه شما را بالا نگه می دارد، این نکته است که درک کردن و به اشتراک گذاشتن دانش و تجربیاتتان برای آن دسته‌ از خوانندگانی که شما را دنبال می‌کنند، به آنها کمک کند که بتوانند در هر جایگاهی که هستند بهترین خودشان باشند.

 

داشتن انگیزه ای قوی برای نوشتن طی دو مرحله اتفاق می‌افتد:

اول اینکه از خودتان بپرسید که چرا می‌خواهید بنویسید؟ به دنبال چه تغییری هستیدکه خوانندگان شما به دنبال آن هستند؟ نوشتن چگونه زندگی آنها را بهبود می‌بخشد؟ هدفی که شما دنبال می‌کنید برای تحقق آرزوی خودتان چیست؟

 

و سوال‌هایی مانند اینها را از خودتان بپرسید؟

آنقدر برای سوال هایتان پاسخ بنویسید و دوباره پاسخ تان را به سوال تبدیل کنید تا به عمیق ترین علت این موضوع پی ببرید. در اینجا به این مثال توجه کنید؟

برای چه می نویسم؟  پاسخ : ابراز وجود کردن خودم

چه چیزی می‌خواهم از ابراز وجود بدست بیاورم؟ پاسخ: تجربیات خودم را با دیگران به اشتراک بگذارم.

تجربیات خودت را با دیگران به اشتراک بگذاری که چه اتفاقی بیفتد؟ پاسخ: احساس دیده شدن و درک شدن توسط مخاطبان

چرا دیده شدن و درک شدن توسط مخاطبان برایت مهم است؟ پاسخ: تا دنیای اطرافم را جای بهتری برای زندگی کنم.

و ادامه دارد…….

حال شما دلیل خودتان را از نوشتن مطلب خواه برای وبلاگتان باشد یا هر چیزی دیگری با یک استراتژی قوی پیدا کنید. این به شما کمک میکند که برای رسیدن به رویاهای خود تلاش کنید.

بهتر است برای رسیدن به هدف خود تحقیق کنید و منابع مختلفی را بررسی نمایید. در نهایت یک روش را انتخاب کنید و تا انتها آن را دنبال کنید تا به هدف خودتان برسید.

مهم نیست در جایگاه نخست آن موضوع باشید. مهم این است که هیچ چیز شما را از پا نیاندازد و تا زمان رسیدن به هدفتان در یک مسیر ادامه دهید.

از تمرین بالا برای یافتن راه حل استفاده کنید. راهی را پیدا کنید به شما امکان دهد که رویای خود را محقق کنید.

بعضاً پیش می‌آید با وجود این که در مورد هدف و استراتژی خودتان هم مطمئن هستید، باز هم وقتی درگیر یک مقاله سخت می شوید، باوری در شما بوجود می آید که دیگر نمی‌توانید ادامه دهید و بنویسید. این ذهنیت مانندی سدی است که جلوی نوشتن شما را گرفته است.

باید به این موضوع از این زاویه نگاه کنید که با ریز کردن کارهای روزمره خود آن ذهنیت را تغییر دهید. یعنی اینکه برنامه های روزانه خود را اولویت بندی کنید و مهمترین کارها را بگذارید برای صبح زود که مغز بهتر و پر انرژی تر فعالیت میکند.

گاهی هم چاشنی هایی به نوشتنتان اضافه کنید که باعث شود نوشتن شما از یک نواختی بیرون بیاید.

مثلا:

  • اگر مقالات غیرداستانی می‌نویسید آن را با نوشتن خلاق پر رنگ کنید.
  • اگر بر روی داستان یا رمان طولانی کار میکنید، روی مهارتهای استعاره نویسی خود کار کنید.
  • اگر اغلب در رایانه تایپ میکنید، با یک تقویم تولید محتوا یا یک کارت حافظه ایده های مختلف خود را در آنها ذخیره کنید.
  • اگر در خانه مشغول نوشتن هستید، برای نوشتن در روز به کافی نت بروید.
  • اگر معمولا به خواندن کتاب و مقاله عادت دارید، به پادکست گوش دهید، فیلم تماشا کنید یا به یک نمایشگاه هنری بروید.
  • اگر مدت زیادی است که گیر کرده ایدو هیچ چیز به ذهنتان نمی‌رسد کمی به خودتان استراحت بدهید.

این یعنی اینکه تنوعی در نوع خواندن و نوشتن به خودتان بدهید تا از یکنواختی بیرون بیایید. و موارد جدید را امتحان کنید.

 

نکته ی دوم:

یکی از راههایی که می‌تواند انگیزه نوشتاری شما را بالا ببرد این است که اهداف بزرگی را تعیین کنید و آن را منتشر کنید. یعنی اینکه مثلاً اعلام کنید تا آخر این ماه من ۳۰ پست را در سایتم منتشر می‌کنم.

در ابتدا فکر می‌کنید که چه کار اشتباهی کردید. ولی شما می‌توانید با این چالشی که پیش روی خود گذاشته‌اید، نیاز به نوشتن را در خود پررنگ ‌کنید.

شاید وقتی به عدد ۳۰ نگاه کنید به خود بگویید که دیوانگی کرده‌اید.  این امکان ندارد که بتوانید در ۳۰ روز سی مقاله بنویسید.

 

اما با تمرکز بر این نکته که می توانید این ۳۰ مقاله را با انجام گام های کوچک به سرانجام برسانید، نیروی مضاعفی را به شما خواهد داد. به این صورت که تمرکز کنید بر روی اینکه من امروز باید یک مقاله بنویسم و عنوان مقاله هر روز را مشخص کنید تا سردرگم برای نوشتن نشوید.

بنابراین با تمرکز بر روی اولین قدم و تصمیم گرفتن برای نوشتن آن یک مقاله دیگر نگران نوشتن بقیه نباشید.

با یک برنامه ریزی عالی و یادداشت در برنامه روزانه خودتان می توانید شاهد رشد خود در یک ماه باشید.

 

وقتی بتوانید طبق این برنامه ریزی کار را به سرانجام برسانید، آن وقت خیلی راحت تر می‌تواند اهداف سنگین تری را برای خود تعیین کنید. مانند: روزانه خواندن ۵ مطلب مفید در بلاگ، نوشتن هزار کلمه روزانه، یافتن کلمات جدید و سایر کارهایی که به نوشتن مربوط می‌شود.

مهمترین نکته در این مسیر روبه جلو این است که کارهای ساده و کوچکی را شروع کنید. با این کار اعتماد بنفس خود را در انجام کارهای بزرگ بالا می برید و قدم های بعدی را محکم تر برمیدارید.

پس در این قدم این نکات را رعایت کنید:

اول: یک هدف مشخص را تعیین کنید

دوم: پاداشی برای رسیدن به آن هدف تعیین کرده و جلوی چشمتان بگذارید که هر روز ببینید

سوم: برای رسیدن به هدف مورد نظر خود بر روی قدم هایی که باید بردارید در زمانهای مشخصی تمرکز کنید.

 

نکته ی سوم:

بزرگترین مشکل برای نوشتن، تصمیم گرفتن برای نوشتن است.

راشل هارون در کتاب خود به نام «۲۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰» توضیح داده است که چگونه با ۵ دقیقه وقت گذاشتن قبل از نوشتن تصمیم میگیرد که در مورد موضوع مورد نظر خود چه چیز را بنویسد و این باعث شد که سرعت نوشتن او به ۱۰۰۰۰ کلمه در روز افزایش پیدا کند.

 

او می‌گوید:«من هیچ چیز را توصیف نکردم، و هیچ تغییری بوجود نمی آوردم، نمی نوشتم. من به راحتی یادداشت نمی‌کردم که چه زمانی شروع به نوشتن کنم»

 

همانطور که می‌دانید نوشتن های صبح گاهی معجزه میکند. شکوفایی خلاقیت در صبح اتفاق می‌افتد. ۱۵ دقیقه از صبح را اختصاص دهید به نوشتن نکات مهم موضوعی که می خواهید در مورد آن بنویسید. انجام این کار مقاومت شما را در برابر نوشتن از بین می‌برد و زمانی که شروع به نوشتن می‌کنید می بینید که سرعت نوشتن شما حتی به بالای ۱۰۰۰کلمه در ساعت افزایش می‌دهد.

هیچ چیز بیشتر از اینکه بدانید دقیقاً در مورد چه موضوعی می خواهید بنویسید ، قبل از اینکه شروع به نوشتن آن مطلب کنید به شما انگیزه نخواهد داد. تنها کاری که بعد از نوشتن نکات کلیدی باید انجام دهید این است که شروع کنید به تایپ کردن.

پس خوراک اصلی نوشتن شما این است که بدانید در مورد چه چیزی میخواهید بنویسید و پیش از شروع نوشتن ۵ دقیقه وقت بگذارید تا در مورد آن چیزی که میخواهید بنویسید فکر کنید. این شروع کار را برای شما آسانتر میکند.

 

نکته ی چهارم:

تمرکز کنید. نگذارید محیط اطراف حواس شما را پرت کند. تلفن همراه، شبکه اجتماعی ، تلویزیون، یوتیوب ، صدای مزاحم یا حواس پرتی های روزمره می تواند یکی از اصلی ترین موانع نوشتن شما باشد.

شما می‌توانید لیستی از چیزهایی که باعث حواس پرتی شما می شود را یادداشت کنید. حالا در مکانی که قصد دارید شروع کنید به نوشتن لوازم حواس پرتی را از خود دور کنید و هیچ عذر و بهانه ای برای ننوشتن به خود نپذیرید.

در این صورت دو گزینه در اختیار خودتان قرار می‌دهید یا اینکه می نویسید و گزینه دوم اینکه تحت هیچ شرایطی کار دیگری انجام نمی دهید.

وقتی کاری برای انجام دادن نداشته باشید بسیار کسل کننده است پس نوشتن جذاب ترین گزینه برای شماست.

کاری که میتوانی انجام دهی این است که هنگام نوشتن هدفون را بردارید و موسیقی ملایمی را که آهنگ یکنواختی را می‌نوازد را در گوش خود قرار دهید و شروع کنید به نوشتن. حتی استفاده از مترونوم که برای موسیقی استفاده می شود می تواند در این زمینه به شما کمک کند.

اگر در مکانی قرار دارید که امکان مزاحمت برایتان وجود دارد کاغذ یادداشتی را بردارید و بر روی آن بنویسد لطفا مزاحم نشوید در حال نوشتن هستم. نتیجه‌ رفتاری اینچنینی کاهش حواس پرتی هایی است که انگیزه را از بین می‌برد.

پس با دادن انگیزه به خود نه تنها در زمان کمتری به موفقیت می رسید بلکه انجام این کارها بسیار سرگرم کننده تر از انجام ندادن کاری است.

کار اصلی: برای خودتان یک محیط برای نوشتن ایجاد کنید که هیچ گونه وسیله ای برای حواس پرتی در آن نباشد و باعث تشویق شما برای تمرکز کردن شود.

انگیزه بالا نوشتن لذت بخش میکند

نکته ی پنجم:

نکته ی آخر اینکه حتما شنیده اید عقل سالم در بدن سالم است. شما زمانی که به ذهن خود سوخت مناسب بهره وری و با انگیزه گی را نرسانید چگونه انتظار دارید پرانرژی و باانگیزه بمانید.

از جمله مهمترین نکاتی که برای داشتن انگیزه نوشتن باید در نظر بگیرید، این موضوع است که ذهن خود را با تغذیه مناسب وادار به حرکت کنید. اگه دوست دارید با انگیزه بمانید باید عادت غذایی خود را به سمت سلامتی و بهزیستی هدایت کنید.

 

هر وقت احساس خستگی و بی تحرکی می کنید به جای نوشیدن قهوه یک لیوان آب بنوشید و سلام به خورشید بدهید، این کار معجزه می‌کند.

صبح ها ساعت ۵:۳۰ دقیقه از خواب بیدار شوید و یک ساعت را آزادانه بنویسید تا ایده های جدیدی در ذهنتان با طوفان مغزی که راه می اندازید بیفتد.

با پیاده روی بعد از صرف صبحانه با شریک زندگیتان یا دوست یا همراهی که هم فکر شما باشد می توانید درمورد ایده های مختلفی که در ذهنتان دارید با او صحبت کنید.

مهمترین نکته این است که بین ذهن و بدن ارتباط مستقیمی وجود دارد به این نکته بسیار اهمیت بدهید. حالا از پشت میز خود بلند شوید و شانه های خود را به عقب برگردانید، یک لیوان آب پرتقال بنوشید.

در حالی که به یک فایل انگیزشی گوش می‌دهید در اطراف محله خودتان قدم بزنید.

غذای اصلی ذهن و بدنتان را با تغذیه صحیح و حرکات بدنی منظم فراهم کنید تا همیشه و در همه حال انگیزه نوشتن در شما به بالاترین حد خود برسد.

یک پاسخ به “۵ نکته مهم برای اینکه در نوشتن پر انگیزه باشید….”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *